Team

DIRECTION

Director 
Sam Stourdzé

General Secretary
Simon Garcia

Accounting Officer and Head of Financial Services
Roberta Cafasso
Antonella Grassi

ART HISTORY DEPARTMENT AND PUBLICATIONS

ART HISTORY

Director of the Art History Department
Francesca Alberti

Heritage and archives Assistant
Alessandra Gariazzo

Symposia, publications and secretarial Assistant
Patrizia Celli

PUBLICATIONS

In charge of the Publications
Cecilia Trombadori

LIBRARY

Librarian
Raffaella Carchesio

Assistant to the Library (part-time)
Floriana Filosini

CULTURAL PROGRAMMING, PRODUCTION AND PUBLICS

CULTURAL PROGRAMMING

In charge of the Cultural Programme
Alizée Alexandre

Programming and Communication Assistant, responsible del cycle “Pierres” (part-time)
Albane Dumas 

PRODUCTION

Head of Production of the Exhibitions and Cultural Events
Caroline Courrioux

In charge of Production of the Exhibitions and Cultural Events
Camille Coschieri

In charge of the Production of the Exhibitions
Maria Luisa Pappadà

TRANSMISSION AND PUBLICS

In charge of the Educational Activities
Selene Turchetti

Responsible for publics
Louis Sandor

SPONSORSHIP AND COMMUNICATION

SPONSORSHIP & PRIVATE EVENTS

Head of Sponsorship and Partnership
Michela Terreri

In charge of Sponsorhip and Partnership
Caroline Drevait

COMMUNICATIONS

In charge of Communications
Aurélie Padovan

Programming and Communication Assistant, responsible for the cycle “Pierres” (part-time)
Albane Dumas

RESIDENCIES AND FELLOWS

Head of the artist residency department
Frédéric Blancart

In charge of administrative follow-up for the Fellows
Mariangela Colaneri

Logistics & audiovisual manager for the Fellows
Giovanni Mastrocesare

OSPITALITY 

In charge of Ospitality and Guided Tours
Alessia Grassi

Front Office (part-time)
Floriana Filosini

GATEHOUSE

Front office
Maria Grazia Forgia
Riccardo Iamotti
Grazia Michelangeli

Night time front office
Stefano Morbidelli

MAINTENANCE

Cleaning and Maintenance
Lyudmyla Mazur
Sabrina Antonelli

TECHNICAL DEPARTMENT

OPERE, MONUMENTS AND GARDENS 

Architect, Head of Works and Gardens
Françoise Laurent

Assistant of the Head of Works and Gardens
Yannick Le Gal

Gardeners
Massimo Annesi
Simone Checconi
Gianni Di Gianfelice
Giacomino Iannilli
Palma Longo
Paolo Marsilli

Technical agent
Antonio Meta

TECHNICAL DEPARTMENT

Head of Technical Department
Massimiliano Gentilucci

Technical Agent
Graziano D’Onofrio

Painter
Marco Partigianoni

Cook
Gabriele Grassi

Assistant cook
Stefano de Vecchis

HUMAN RESOURCES

Head of Human Resources
Lavinia Triglia

ACCOUNTING

Accounting Manager and Head of the Financial Services
Ghislain Matard

Assistant of the Accounting Manager
Eugenia d’Ulizia

Accountant
Sandro Guarneri

Accountant 
Ernesto Aloisi

GUIDES – SPEAKERS

Alessandra Agneni
Blanche Bauchau
Capucine Camplong
Ada Foschi
Françoise Furco
Valentina Giornalista
Valerie Guillot
Annalisa Laghi
Lucie Laurent
David Michelangeli
Francesca Pajno
Lucia Paolantonio
Roberta Poddi
Virginie Rolland
Marta Teruzzi
Jessica-Delia Zaccarelli